Jaki jest termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Jeżeli decydujemy się złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ze względu na naruszenie naszych praw powinniśmy dopilnować tego, by wysłać ją w odpowiednim terminie.

Termin, w którym powinniśmy się zmieścić to sześć miesięcy od podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie – art. 35 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Jest on ściśle związany z omawianym we wcześniejszych artykule Obowiązek wyczerpania krajowych środków odwoławczych w związku ze złożeniem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka obowiązkiem wyczerpania krajowych środków odwoławczych, ponieważ biegnie od chwili otrzymania ostatecznego środka zaskarżenia.

Uzasadnieniem tej reguły jest dążenie do tego, aby sprawy były rozpoznawane w rozsądnym terminie przez Trybunał. Termin 6 miesięcy zapewnia możliwość ustalenia stanu faktycznego w sprawie i sprawne rozpoznanie przedstawionych zarzutów. Umożliwia on skarżącemu także dokładne przemyślenie zamiaru złożenia skargi, przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz właściwych argumentów, które chce podnieść przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Warto podkreślić, że Trybunał z urzędu bada, czy skarga została złożona w odpowiednim terminie. Oznacza to, że nawet jeżeli Państwo przeciwko, któremu złożono skargę, nie podniesie zarzutu niedotrzymania terminu sześciu miesięcy, to i tak zostanie to sprawdzone przez Trybunał.

Istotne również jest to, że to na osobie, która wnosi skargę do Trybunału ciąży obowiązek udowodnienia, że termin został zachowany. To my powinniśmy załączyć do skargi wszelkie dokumenty oraz dowody doręczenia danego pisma, które poświadczą, że zmieściliśmy się w terminie 6 miesięcy.

Wskazanymi dokumentami przeważnie są:

w postępowaniu cywilnym:

 1. wyrok sądu pierwszej instancji wraz z uzasadnieniem,
 2. wyrok sądu drugiej instancji wraz z uzasadnieniem,
 3. w razie dopuszczalności skargi kasacyjnej:

a) wyrok lub

b) postanowienie Sądu Najwyższego wydane wskutek wniesionej skargi lub opinia pełnomocnika ustanowionego z urzędu o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej.

w postępowanie karnym:

 1. wyrok sądu pierwszej instancji wraz z uzasadnieniem,
 2. wyrok sądu odwoławczego wraz z uzasadnieniem,
 3. w razie dopuszczalności kasacji

a) wyrok lub

b) postanowienie Sądu Najwyższego wydane wskutek wniesionej kasacji lub opinia obrońcy wyznaczonego z urzędu o braku podstaw do wniesienia kasacji.

w postępowaniu administracyjnym:

 1. decyzja administracyjna organu pierwszej instancji,
 2. decyzja administracyjna organu odwoławczego,
 3. wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego wraz z uzasadnieniem,
 4. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wydany wskutek wniesionej skargi kasacyjnej lub opinia pełnomocnika ustanowionego z urzędu o braku podstaw do wniesienia skargi.

Istotne jest by wskazać, dokładną datę, kiedy dany dokument został nam doręczony. Tylko w ten sposób Trybunał uzna, że nasza skarga jest kompletna i zawiera wszelkie niezbędne dokumenty. Dzięki temu nie narazimy się na odrzucenie skargi, co mogłoby skutkować zamknięciem drogi do postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Autor: Adw. Mariusz Stelmaszczyk i Apl. Adw. Monika Kołodziejczyk

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jaki jest termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − 6 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>